Sen – więcej niż myślisz!

funkcje_snu_regeneracja_nawyki
Sen i jego funkcje
SOCIAL MEDIA

Poświęcamy na niego średnio aż 32 lata życia. Może wydawać się, że podczas snu nic się nie dzieje. Tracimy olbrzymią ilość czasu. A do czego jest on Ci potrzebny – do regeneracji? Nie tylko!

Dzisiaj na tapecie funkcje snu, jego wady i zalety, które prawdopodobnie chcesz znać. Przeczytasz też jakie realne i namacalne czynności możesz wykonać, żeby podnieść jego jakość.

ODBUDOWA

Różne są teorie na temat funkcji snu. Popularna teoria odbudowy, mówi w skrócie, że podczas snu odbudowujemy to, co zużyliśmy w ciągu dnia. Wiele genów włączanych jest w mózgu tylko gdy śpimy. Niektóre jego obszary stają się aktywniejsze we śnie niż na jawie. Bardzo ważny hormon wzrostu, somatotropina, wydzielany jest głównie w nocy. Nie odpowiada on wyłącznie za wzrost w centymetrach, ale po prostu za całe procesy odbudowy komórek, np. mięśni – jakże ważne dla osób trenujących.

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE SNU

Większe znaczenie ma jednak teoria, która skupia się na funkcjach snu dotyczących przetwarzania informacji i konsolidacji wspomnień. Wszystko czego się uczysz:

 • nawyki,
 • przyswajanie wiedzy i nauka języków,
 • czynności manualne (żonglowanie, mycie zębów, prowadzenie samochodu),
 • figury taneczne/sportowe/inne ruchowe zajęcia,

wymagają wyrobienia w mózgu nowych połączeń, czyli de facto zmiany jego struktury. Zachodzi to głównie podczas snu. W związku z tym, jeśli czegoś się uczysz, a fundujesz sobie niedobory snu, to Twoja zdolność do opanowania nowości zostaje w całości lub częściowo zniszczona.

NIEDOBÓR?

Jak sprawdzić czy cierpisz na niedobór? Dla przypomnienia z poprzedniego wpisu – dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin snu. Nie jest jednak prawdą, że z wiekiem ta ilość maleje – po prostu sen potrafi być wtedy zaburzony i/lub odbywa się na raty. Prawdą jest natomiast, że potrzeby nastolatków są wyższe – mogą i powinni oni spać ok. 9 i więcej godzin. Sprawdź czy masz niedobór snu:

 • koniecznie potrzebujesz budzika, żeby wstać?
 • dużo czasu zajmuje Ci zebranie się z łóżka?
 • potrzebujesz kawy lub innych rozbudzaczy?
 • jesteś rozdrażniony/rozdrażniona lub zmęczony/zmęczona?
 • znajomi mówią Ci, że wyglądasz na zmęczonego/zmęczoną?

Skutki niedoborów snu są fatalne i co gorsza – niebezpośrednie. Braki snu pośrednio wpływają na inne obszary Twojego życia. Zaliczyć można do nich między innymi:

 • pogorszoną pamięć („Oj, zapomniałam/zapomniałem!”)
 • kiepską kreatywność,
 • podwyższoną impulsywność,
 • niewłaściwą ocenę,
 • jeśli jesteś śpiący/śpiąca, mózg pragnie rzeczy, które go obudzą: kofeina, stres, nikotyna, narkotyki,
 • tycie – utrata snu zwiększa wydzielanie greliny (hormonu głodu)
 • podwyższony stres (który w dłuższych okresach prowadzi do osłabienia odporności)

SPOSOBY NA LEPSZY SEN

 1. Zapewnij sobie ciemność w pokoju. Nasz mózg reaguje na światło: w ciemności wydzielana jest melatonina, czyli hormon snu, natomiast w świetlekortyzol, czyli hormon pobudzenia. Jeśli przed spaniem siedzisz przed monitorem (emitującym silne światło niebieskie), a potem myjesz zęby w mocno oświetlonej łazience, to nie dziw się, że nie możesz zasnąć. Rano – odwrotnie, spróbuj „nafaszerować się” światłem, żeby szybko wejść na wyższe obroty.
 2. Wyłącz telefon, tablet, komputer i inne pobudzacze, by wygasić napływ informacji do głowy. Może nie czujesz – mózg musi cały czas przetwarzać to, co do niego wrzucasz.
 3. Spróbuj programów, które regulują światło generowane przez Twój monitor i dopasowują je do aktualnej pory dnia. Jest na przykład darmowy f.lux (do pobrania: https://justgetflux.com/). Dopasowuje kolory tak, że komputer mniej rozbudza Cię na noc, a dodatkowo w ciągu dnia podobno lepiej wpływa na oczy.
 4. Zadbaj o to, żeby nie było zbyt ciepło.

Sen pozwala Ci zyskać:

 • zdolność do wymyślania nowych rozwiązań – oszacowano, że kreatywność rośnie trzykrotnie (jeśli masz jakiś problem do rozgryzienia, to warto zapoznać się ze szczegółami przed spaniem, a do rozwiązania zasiąść kolejnego dnia – pójdzie szybciej i łatwiej)
 • uwaga i koncentracja – niełatwo je zmierzyć, a trudno nie poczuć,
 • zdolności interpersonalne i komunikacyjne,
 • zdrowie!

W dzień tworzymy problemy, w nocy rozwiązania.

Na koniec można zacytować Tadeusza Kotarbińskiego:

Sen – jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć.

Post czytano: 240 razy, a dzisiaj 1. By zwiększyć tę liczbę, udostępnij go proszę.
SOCIAL MEDIA

2 komentarze

 1. LapisLazuli pisze:

  Skąd informacja o tym, że człowiek powinien przesypiać 8 godzin?
  Chyba nie ma wiarygodnych badań, które by to potwierdzały. Za to najdłuższą średnią życia mają osoby śpiące ok. 6 godzin dziennie.

  • Anaruk pisze:

   Hej LapisLazuli! Ślicznie rysujesz! Dzięki za inauguracyjny komentarz na moim blogu. :)

   Odpowiadając: Powołuję się na neurologa prof. Russella Fostera, który mówił o tym m.in. w swojej mowie na TEDx.
   Moim zdaniem, również jako badacza, zbadanie wpływu samego snu na długość życia to czysta statystyka. Bo jak wyizolować badany czynnik i jego wpływ na długość życia?
   A odpowiedź typu common sense jest taka, że każdy powinien spać tyle, żeby nie czuć żadnego z objawów niedoborów.

   Mam nadzieję, że o to Ci chodziło. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =


Notice: Funkcja WP_Scripts::localize została wywołana nieprawidłowo. Parametr $l10n musi być tablicą. Aby przekazać dane do skryptów, proszę użyć funkcji wp_add_inline_script(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 5.7.0.) in /home/users/vrizz/public_html/blog/wp-includes/functions.php on line 6031