Recenzja 05: Od pasji do biznesu

Andrzej Burzyński

Od pasji do biznesu

Wydawnictwo: Logos Oficyna Wydawnicza

 

Ogólna charakterystyka

Książkę napisał Andrzej Burzyński, doświadczony szkoleniowiec i przedsiębiorca, autor książek „Przebacz i uwolnij siebie” oraz „Życie pełne pasji”, a także założyciel Instytutu Rozwoju Osobistego KOAH oraz wykładowca Alternatywnej Szkoły Biznesu i Rozwoju Osobistego. Dzięki zgromadzonemu przez kilkadziesiąt lat pracy z ludźmi doświadczeniu, prowadzi klientów do satysfakcjonującego życia w biznesie.

 

Język i struktura

Poradnik charakteryzuje pokaźny pakiet praktycznych ćwiczeń dla każdego, wskazówki będące rezultatem wieloletniego doświadczenia, a także historie z życia autora i innych osób. Książka jest krótka, lecz treściwa. Autor w przyjemny sposób zwraca się bezpośrednio odbiorcy, dzięki czemu nawiązuje z nim przyjazną więź. Potoczny język oraz humor sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Wiedza przekazywana jest w sposób pełen luzu, dzięki użytym emotikonom oraz swobodnemu językowi. O ile miejscami wkradają się drobne literówki, to jednak treść pozostaje na wysokim poziomie. Brak trudnego słownictwa może być zachętą dla młodszych lub ludzi, którzy dopiero zaznajamiają się z tematem życiowej pasji oraz biznesu.

 

Wartość dla Ciebie

Książka zawiera 2 części oraz bonus w postaci historii z morałem. Część I, pt. Twoja pasja, jest o tym jak odkryć, rozwinąć i zarabiać na swojej pasji. Każdy rozdział zakończony jest ćwiczeniami i pytaniami (np. jakie są 3 drogi do odkrycia swojej pasji czy jak zmierzyć satysfakcje życiową w najważniejszych sferach życia), a także historiami do przeanalizowania w swoim życiu.

Burzyński proponuje ciekawą definicję pasji. Mówi, że:

POZYTYWNE EMOCJE + SKUTECZNOŚĆ = PASJA 

POZYTYWNE EMOCJE – SKUTECZNOŚĆ = HOBBY 

Przytacza tutaj swój przykład dwóch dziedzin, z których ma pozytywne emocje: nauczania i gry w kręgle. Tym, co różni te dwie dziedziny są jego umiejętności i skuteczność. W nauczaniu autor osiąga dobre wyniki i jest bardzo ceniony przez klientów, co czyni to jego pasją. Natomiast w kręglach zdecydowanie mu nie idzie, ale nie zmniejsza to powodów do gry, choć nie będzie na nich zarabiał, dlatego pozostaje to w sferze hobby.

 

Część II Twoje życie zawiera natomiast wiedzę na temat wdrożenia tego modelu w życie, zdradza pułapki i oferuje test satysfakcji. Można w niej przeczytać, że nawet najlepsza pasja może stać się śmiercionośna. Ilustrację stanowi jedna z opowieści koahingowych, w której Burzyński przytacza antyczne igrzyska olimpijskie, gdzie rozgrywany był bieg z płonącą pochodnią. Wygrywał w niej nie ten, kto pierwszy przybiegł na metę, ale ten, kto pierwszy przybiegł na metę z płonącą pochodnią. Podobnie jest z pasją: dobrze jest ją mieć, ale ma to sens tylko wtedy, gdy nie zgasną inne obszary.

Na zakończenie jest także bonus, Życiem pisane opowieści koahingowe (KOAH, czyli nazwa instytutu autora, hebr. siła), świetny dodatek pełen historyjek i pytań dających do myślenia.

 

Efekt WOW!

Największą wartością książki jest to, że napisana została przez osobę z osobistym doświadczeniem, która nie tylko sama doszła do życia z pasji, ale też zaprowadziła tam dziesiątki osób. Andrzej Burzyński w zrozumiały sposób przedstawia konkretne kroki do tej zmiany, by stopniowo pasja stawała się źródłem dochodu. I nie musi być to wcale takie oczywiste czy powszechne jak np. moda, gotowanie czy sport. Historie ludzi pokazują, że można żyć nawet z oglądania meczy piłki nożnej!

Od pasji do biznesu wzbudziło moją sympatię prostym do przyswojenia językiem, ogromną liczbą przemyślanych i opartych na doświadczeniu wskazówek (również bardzo specyficznych, np. co zrobić, gdy pracownik założy konkurencyjna firmę?), a także ciekawymi myślami, jak np. różnica w patrzeniu Dawid i Izraelitów na Goliata, gdzie ci pierwsi myśleli „Jaki potężny, nie sposób go pokonać!”, natomiast chłopiec pomyślał: „Jaki potężny, nie sposób go nie trafić!”.

 

Chcesz kupić?

Od pasji do biznesu to podręcznik do samodzielnej pracy, rozwijającej sferę mentalną, finansową oraz zawodową. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, lecz im wcześniej się zacznie, tym lepiej, jeśli chce się otworzyć swoja działalność, poszerzyć wiedzę o biznesie lub poznać lepiej siebie.

Ostatnie kilka egzemplarzy możesz kupić u mnie za 25 zł + koszt przesyłki. Napisz na maila biuro@anaruk.pl.


Notice: Funkcja WP_Scripts::localize została wywołana nieprawidłowo. Parametr $l10n musi być tablicą. Aby przekazać dane do skryptów, proszę użyć funkcji wp_add_inline_script(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 5.7.0.) in /home/users/vrizz/public_html/blog/wp-includes/functions.php on line 6031