Recenzja 04: 5 języków miłości

Dr Gary Champan

5 języków miłości

Wydawnictwo: Esprit

Okładka - Chapman

Ogólna charakterystyka

Autorem książki jest dr Gary Chapman, uznany międzynarodowy ekspert od relacji i związków. Pomaga on parom i małżeństwom zidentyfikować źródła ich problemów i je rozwiązywać, o czym napisał kilkanaście książek. Prowadzi także szkolenia i seminaria o tej tematyce. Od lat cieszy się udanym życiem małżeńskim z żoną Karolyn.

5 języków miłości to książka o 5 różnych sposobach wyrażania miłości, które są dla nas naturalne, a których zrozumienie jest niezbędne do zbudowania dobrego związku, poprzez poznanie potrzeb swoich i partnera. Są to:

 • wyrażenia afirmatywne,
 • dotyk,
 • wspólnie spędzany czas,
 • prezenty i podarunki,
 • pomoc.

Typowo, każdy ma 2 języki, z czego jeden dominuje. Warto dodać, że to uniwersalna koncepcja, nie tylko dla małżeństw (choć akurat autor używa tego określenia) czy nawet związków w ogóle, ale dla każdego, dlatego m.in. powstały różne wersje np.

 • 5 języków miłości dla mężczyzn – opis (strona zewnętrzna)
 • 5 języków docenienia w miejscu pracy – opis (strona zewnętrzna) .

Język i struktura

Książka napisana jest w sposób poradnikowy, a zilustrowana różnymi przykładami z praktyki zawodowej autora. Na szczęście, język jest dosyć prosty, nie ma tu fachowej terminologii. Pewne treści są przypominane kilkakrotnie, więc poziom trudności można uznać za łatwy.

W książce można wyróżnić 4 części:

 1. Miłość po ślubie vs. stan zakochania
 2. „Zbiornik na miłość” i 5 języków wyrażania miłości
 3. O dojrzałej miłości – dodatkowa wiedza i przypadki
 4. Pytania i odpowiedzi oraz test na poznanie swojego języka miłości

W pierwszej części Chapman pokazuje co najczęściej się psuje w małżeństwie (do końca tekstu w miejsce małżeństwo możesz śmiało wstawiać związek) i dlaczego tak jest. Rzeczowo i (niestety) realistycznie przedstawia mity stanu zakochania, który jest głównie po to, żeby związać dwójkę ludzi. Dalsza budowa związku, gdy stan zakochania ustaje, czyli po ok. 2 latach, należy już do samych zainteresowanych, co okazuje się być o wiele łatwiejsze, gdy zna się języki miłości.

Druga część poświęcona jest samym językom. Autor na bazie historii różnych par, w których opisuje „jak na to wszystko wpadł”, pokazuje w namacalny sposób jak działają te języki. Każdemu z nich poświęcony jest cały rozdział wraz z licznymi sugestiami, jak można wykorzystać tę wiedzę.

Trzecią część można nazwać: o miłości, gdy znasz już 5 języków. Przedstawia tu moc swojej koncepcji w pełnej krasie, podając np. trudne przypadki i rozwiązania. Szczególnie pomocny jest rozdział o rozpoznawaniu języków u siebie i partnera.

Na końcu są różne popularne pytania (FAQ) dotyczące 5-ciu języków oraz dwa testy (męski i damski), które można zrobić, żeby zbadać swój język miłości.

Efekt WOW!

Książka robi duże wrażenie ze względu na prostotę koncepcji i możliwości praktycznego zastosowania w życiu. Co ciekawe, po poznaniu koncepcji, zupełnie inaczej zaczyna się patrzeć na relacje międzyludzkie i wszystko staje się oczywiste. W szczególności wartościowy jest koncept zbiornika na miłość. Każdy człowiek posiada taki, a odpowiada on za to, czy czujemy się kochani. Napełnia się go poprzez używanie języka miłości danej osoby.

Jeżeli na przykład Twoim językiem miłości są wyrażenia afirmatywne (dobre słowo) i nie słyszysz ich przez dłuższy czas, to dostawanie masy prezentów czy przysługi od partnera, niewiele poprawią Twój stan. Wręcz przeciwnie: intelektualnie będziesz wiedzieć, że druga osoba bardzo się o Ciebie stara, ale czujesz do niej coraz mniej. Emocjonalnie będzie to za to proste: druga osoba nie używa Twojego języka miłości, który jest niezbędny do napełnienia Twojego zbiornika na miłość, dlatego „kochasz coraz mniej”.

Uwaga: Zrozumienie pięciu języków miłości i nauczenie się ojczystym językiem Twojego współmałżonka może radykalnie zmienić Wasze zachowania. Ludzie zachowują się zupełnie inaczej, gdy ich zbiornik na miłość jest wypełniony.

Najlepsze w tej książce jest to, że… ona działa. Powyższa uwaga to jedno z największych źródeł przyjemności – cudownie obserwować zmiany we własnym funkcjonowaniu i drugiej połówki, a do tego czuć się kochanym i wiedzieć, że druga osoba ma tak samo.

5 języków miłości świetnie strukturyzuje kanały miłości w związku i pozwala zrozumieć:

 • jak Ty chcesz być kochany a jak partner Ci to okazuje,
 • jak Twój partner/partnerka chce być kochany/-a a ja

Duże wrażenie robią też historie opisane w książce. Pokazują losy małżeństw. zarówno ok. 5 lat po ślubie, jak i 20+, których miłość wygasa, ale pod wpływem poznania tej koncepcji i zastosowania wskazówek autora, odradza się jak feniks, by zapłonąć jeszcze mocniej.

Wartość dla Ciebie

„5 języków miłości” przedstawia praktyczną koncepcję, którą powinien poznać KAŻDY. Nawet jeśli jesteś singlem, to wiedza o sposobach wyrażania miłości innym ludziom przyda Ci się w relacjach z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami. Książkę dobrze się czyta, a wskazówki, zadania oraz test do wypełnienia czynią ją przydatnym narzędziem. Jeśli natomiast jesteś w związku, to przeczytanie tej książki będzie jedną z najlepszych rzeczy jaką możesz zrobić dla swojej miłości.

Chcesz kupić?

Koncepcja 5 języków miłości przyda Ci się w różnych momentach w życiu, dlatego warto ją poznać. Do książki warto wracać co jakiś czas, by rewidować stan swoich relacji i wynajdować potencjalne błędy.


Notice: Funkcja WP_Scripts::localize została wywołana nieprawidłowo. Parametr $l10n musi być tablicą. Aby przekazać dane do skryptów, proszę użyć funkcji wp_add_inline_script(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 5.7.0.) in /home/users/vrizz/public_html/blog/wp-includes/functions.php on line 6031